Toruń

Związki Mikołaja Kopernika z Toruniem są oczywiste. Tu przyszły astronom się urodził, został ochrzczony oraz rozpoczął edukację.

Jednym z ważniejszych miejsc na mapie miasta, które wprost są z nim związane, jest kamienica zwana „Domem Kopernika”. To przykład powszechnego w kręgu hanzeatyckim tzw. domu-składu, który jest zarazem jednym z najcenniejszych zabytków nie tylko w skali Torunia, ale całej Europy Środkowej. Od 1973 r. znajduje się tu oddział Muzeum Okręgowego. Dom należał do rodziny Mikołaja Kopernika i uchodzi za dom rodzinny astronoma, który na świat przyszedł jednak raczej w drugim z posiadanych przez rodzinę domów, przy Rynku Staromiejskim 36. Od 1468 r. połowa kamienicy należała do Mikołaja Kopernika, ojca astronoma. Współcześnie to właśnie ją uznaje się za miejsce narodzin przyszłego autora „De revolutionibus”.

Równie ważnym miejscem związanym z Kopernikiem jest bazylika katedralna pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Jest to świątynia w stylu gotyckim, budowana od XIII w. przez ponad dwa stulecia. To największy kościół w Toruniu i jednym z największych zabytków sakralnych w tym stylu w Polsce. Znajduje się tu największy w Europie Środkowej dzwon średniowieczny – Tuba Dei. Na wyposażenie składają się poza tym liczne inne obiekty o dużej wartości artystycznej (rzeźby, płyty nagrobne, epitafia, witraże, malowidła ścienne). Świątynia w 1473 r. była miejscem chrztu Mikołaja Kopernika. Astronoma upamiętnia poza tym renesansowe epitafium oraz popiersie z 1766 r. Zabytki te znajdują się w Kaplicy Kopernikowskiej.

Z Kopernikiem wiążą się też budynki zlokalizowane na ulicy św. Jana 1/3, oraz na ulicy Żeglarskiej 10/14. Pod pierwszym z tych adresów miał stać budynek szkoły parafialnej w której uczył się młody Mikołaj. Pod drugim z adresów Mikołaj najpewniej również przebywał. Znajdująca się tam XV-wieczna kamienica była własnością spokrewnionych z Kopernikiem rodzin Watzenrode i von Allen.

Jednym z najważniejszych budynków, także w czasach Kopernika, był ratusz miejski. Ten toruński należy do najokazalszych i najładniejszych gotyckich ratuszy ceglanych w Europie. Zbudowany został w XIII i XIV w. na planie kwadratu z charakterystycznym wewnętrznym dziedzińcem. Był głównym miejscem prowadzonego handlu, siedzibą i centrum władz oraz świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. Każdorazowo w trakcie obecności w mieście królów polskich, ratusz był ich tymczasową siedzibą. Tu 17 czerwca 1501 r. zmarł król Jan Olbracht. Współcześnie mieści się tu Muzeum Okręgowe z najbardziej znanym obrazem przedstawiającym Mikołaja Kopernika.

Do postaci i dzieła wielkiego astronoma nawiązują też inne obiekty i instytucje w mieście, m.in. planetarium i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Imię astronoma nosi poza tym toruński uniwersytet którego kampus na Bielanach powstał w związku z 500 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Dostępne atrybuty