Malbork

Malbork wielokrotnie gościł Mikołaja Kopernika, który jako sekretarz swojego wuja, biskupa Łukasza Watzenrodego uczestniczył w zjazdach stanów pruskich.

W latach 1504-1506 Astronom regularnie odwiedzał zamek w Malborku, gdzie brał udział między innymi w wyborze posłów na sejm w Piotrkowie.

Kopernik jako poseł kapituły warmińskiej w 1528 roku uczestniczył w obradach sejmiku generalnego Prus Królewskich, w trakcie których dyskutowano nad usunięciem dawnych monet oraz wyborem nowych groszy królewskich.

Malbork przez blisko 150 lat był siedzibą wielkiego mistrza i najważniejszych władz krzyżackich, był także stolicą państwa zakonnego.

Obecnie miasto kojarzone jest przede wszystkim z zamkiem w Malborku, jednym z największych zamków ceglanych na świecie, przykładem architektury obronnej i rezydencjonalnej średniowiecza. Budowany od początku lat 70. XII wieku zamek w 1309 roku został siedzibą mistrzów zakonu. Podczas intensywnej rozbudowy w XIV wieku uzyskał formę trójdzielnego założenia obronnego, z wyraźnym wyodrębnieniem Zamku Wysokiego (klasztor), Średniego (siedziba wielkiego mistrza oraz centrum polityczne i administracyjne państwa zakonnego) oraz Podzamcza.

Pozostałe atrakcyjne zabytki Malborka to m.in. kościół św. Jana Chrzciciela, ratusz staromiejski, Szkoła Łacińska oraz bramy Garncarska i Mariacka.