Olsztynek

Nie zachowały się dokumenty potwierdzające pobyt Mikołaja Kopernika w Olsztynku. Można jednak zobaczyć w mieście kilka budowli, które pamiętają czasy wielkiego astronoma.

Olsztynek uzyskał prawa miejskie w 1359 r. Rozwinął się on przy wcześniej wzniesionym zamku krzyżackim, w którego przebudowanych skrzydłach obecnie działa szkoła. Inne zabytki w Olsztynku to: pozostałości murów miejskich i gotycki kościół z XIV w., w którym mieści się Salon Wystawowy Muzeum Budownictwa Ludowego. Ekspozycję muzealną urządzono również w domu, w którym urodził się Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855), duchowny ewangelicki i orędownik polskości. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się należący do muzeum Park Etnograficzny, w którym zebrano ponad 70 obiektów dawnej architektury wiejskiej. W ratuszu działa Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka.

Malownicze okolice miasta zachęcają do czynnego wypoczynku. Szczególnych wrażeń dostarczają spływy kajakowe rzeką Łyną i jej urokliwym dopływem Marózką.