Tolkmicko

W Tolkmicku biskup warmiński Łukasz Watzenrode w kwietniu 1508 r. zwołał spotkanie z przedstawicielami miast: Gdańska, Elbląga i Torunia. Jako osobisty sekretarz biskupa Mikołaj Kopernik zapewne również uczestniczył w spotkaniu.

Tolmicko to jedno z najstarszych miast w regionie – prawa miejskie nadano mu w ostatnich latach XIII w. Z czasów średniowiecza zachowały się tutaj fragmenty murów obronnych z basztą (XIV w.), kaplica cmentarna i kościół św. Jakuba Apostoła (XV w.). XIX-wiecznym zabytkiem jest kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej.

W budynku ratusza działa Muzeum Regionalne z wystawą stałą pt. „Śladami przeszłości”. Prezentowane na niej eksponaty pozyskano podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na Wysoczyźnie Elbląskiej. Z wieży widokowej ratusza można podziwiać panoramę miasta, wysoczyzny i Zalewu Wiślanego.

Z portu w Tolkmicku można wyruszyć w rejs m.in. do Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej. Miasto leży w granicach Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Przebiega przez nie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, którym amatorzy turystyki rowerowej mogą przejechać 395 km w województwie warmińsko-mazurskim i blisko 1600 km w czterech innych.